Yazar Mehmet Bilal'den Okuyucularına Sevindirici Haber

yazar-mehmet-bilalden-okuyucularina-sevindirici-haber

Yazarımızın kısaca hayat hikayesini inceleyecek olursak kendisi 15 Mayıs 1962’de İstanbul’da doğmuş. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünü bitirmiş,Stuttgart Üniversitesi’nde Almanca ve Politika dersleri almış. 1980’li yıllarda ilk öyküleri yayımlanmaya başlamıştır.

Uzun yıllar reklam yazarlığı ve yaratıcı yönetmen olarak çalışmış.Çeşitli basın yayın organları ve internet ortamlarında sinema, müzik ve edebiyat üzerine yazan Mehmet Bilâl, Aliye, Rüya Gibi, Binbir Gece, Sessiz Fırtına, Güldünya ve Aşk ve Ceza adlı televizyon dizilerinin senaryo ekibinde yer almıştır ve oyuculuk deneyimiyle belli bir okuyucu kitlesine ulaşmayı başarmıştır.

Murathan Mungan’ın projesi Müslüm Gürses Aşk Tesadüfleri Sever albümü için Bir Ömür Yetmez, Rüya Gibi dizisi için Koyu Kara Kapkara, Sessiz Fırtına dizisi için Gidemezsin ve Binbir Gece dizisi için Nenni Bebek adlı şarkıların sözlerini yazmıştır.Sanatçı ruhunu farklı katagorilerde göstererek bu bağlamda insanları etkilemeyi başarmıştır.

 Son dönemlerine bakacak olursak;

İlk romanı Üçüncü Tekil Şahıs 2003’te, ikinci romanı Adresinde Bulunamadı 2005’te, öykü kitabı Üvey 2010’da  yayımlandı. Türk pop müziği üstüne yazılarını derlediği Türk Hafif Yazıları adlı deneme kitabı 2007’de www.altkitap.com sitesinde okurla buluştu.

Üvey adlı öyküsü “Step-son” adıyla Akashic Books’un Istanbul Noir ve Oxygen Books’un “city-pick Istanbul” seçkilerinde, Bağımlı adlı öyküsü Murathan Mungan’ın Seçtikleriyle Kadınlar Arasında kitabında, Form adlı öyküsü Ayşe Akaltun’un Erkekler seçkisinde yer aldı.

Osmanlı’da Bir Vampir serisinin ilki Béla ve devamı niteliğindeki Günah aynı anda NotaBene yayınevi aracılığıyla piyasaya sürüldü.Artık sevenleriyle sanatını buluşturma vakti...
Kitabının içeriği genel hatlarıyla ele alındığında ;
Béla - Osmanlı’da Bir Vampir, erken yaşta hayatını kaybeden bütün rock starlar gibi 27 yaşında kalbi duran ve yaşlı bir vampir tarafından dönüştürülen bir gencin 1800’ler İstanbulu’nda geceyi, meyhaneleri ve köçekleri keşfini anlatıyor, gönül düşürdüğü firari bir yeniçerinin peşinde sürüklenmesini anlatıyor.Umarım okuyuculardan büyük ilgi görür.

Yorum Yap

       

Yorumlar