Galatasaray’ın efsaneleri bu kitapta toplandı

galatasarayin-efsaneleri-bu-kitapta-toplandi

Yaklaşık 25 yıl boyunca kültür-sanat ve bilim dünyasına dair belgesellerini izlediğimiz Nebil Özgentürk, Galatasaray’ın mazisini içeren bir kitap çalışmasıyla karşımızda. Hayatında spor yapmamış olsa da ‘en Galatasaraylı Tevfik Fikret’i, Fenerbahçeli Halit Kıvanç’ın anlatımıyla Cim Bom’u ve daha pek çok hatıraları ‘Galatasaray Tarihi ve Efsaneleri’nde okuyacaksınız. Ata’nın yüzü yere gelsin istemem!

1959’un Haziran’ı... İki ezeli ve ebedi rakip Galatasaray ve Fenerbahçe karşı karşıya... Şampiyonluk maçı olduğu için gerilim son safhada... Maçın ilerleyen dakikalarında Fenerbahçeli Avni, Galatasaray’ın yıldız oyuncusu Metin Oktay’a faul yapar. Sakinliğiyle bilinen Metin, hiç beklenmedik anda yumruğu yapıştırır. Tribünler karışır; o güne kadar takımlar üstü bir hayranlıkla kucaklanan, herkesin sevgilisi Metin’e küfür yağmaktadır. Metin, onca hakaretin altında ezilir, gözyaşlarını tutamaz, Fenerbahçe tribününe yaklaşır, eğilerek selam verir. Bir ara kendisine gelen topu değerlendirir, çalımını atar ve topu sertçe ağlara gönderir. Metin’in içindeki kırgınlıkla attığı gol tarihe geçecektir, çünkü top, ağları delmiştir.

İlginç, ilginç olduğu kadar duygusal ve şaşırtıcı özellikleri vardı Metin Oktay’ın. Mesela her maçın başında kale seçimi için yapılan kura atışlarında, yani “Yazı mı tura mı?” diye sorulduğunda Metin Oktay hep turayı seçerdi. Nedeni sorulduğundaysa aynen şu yanıtı verirdi: “Ata’nın yüzü yere gelsin istemem!”

kaynak:hürriyet

Yorum Yap

       

Yorumlar