Nobel Ödüllü Doris Lessing’den Feminizm Konulu Bir Bilim Kurgu!

nobel-odullu-doris-lessingden-feminizm-konulu-bir-bilim-kurgu

Nobel Ödüllü Doris Lessing’in “Argos’taki Kanopus Arşivleri” dizisinin ikinci kitabı Evlilikler, Niran Elçi çevirmenliğini üstlenmesiyle Delidolu Yayınları öncülüğünde okuyucularıyla buluştu.

Tanıtım Bültenine Özel 

2007 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Doris Lessing’in, politik bilimkurgu başyapıtı “Argos’taki Kanopus Arşivleri” dizisinin ikinci kitabı Evlilikler, cinsiyet rolleri, kadın-erkek ilişkileri ve farklı yönetim biçimleri gibi güncelliğini hiç yitirmeyen konuları sorguluyor. 

Bilimkurgu, fantezi ve siyasetin iç içe geçtiği Evlilikler’de Doris Lessing, cinsiyet rollerini, iki karşı cinsin aralarında geçen ilişki türlerini farklı boyutlarının birbirleriyle çatışmalarını konu alıyor.
Roman, anaerkil bir uygarlık olan 3. kuşağın kraliçesi Al-Ith ile ataerkil 4. kuşağın yarı barbar kralı Ben Ata’nın evliliği ile başlıyor. “Tedarikçiler” adını taşıyan bir üst akıl tarafından zorla gerçekleştirilen bu evlilik, zıtlıklar nedeniyle büyük çatışmalara sebep oluyor; ancak, zaman içinde, her iki kuşak da bu evlilik sayesinde dönüşüme uğruyor. Dişil ve eril kozmik güçlerin mücadelesinden kim galip çıkacak? Kral mı, kraliçe mi, yoksa bu evliliği en başından beri planlayan Tedarikçiler mi? 

Seriden bağımsız olarak da okunabilen ve Nobel Ödüllü Doris Lessing’in  tamane özgün olarak nitelendirdiğimiz tarzını yansıttığı Evlilikler, Türk, Pers ve Arap toplumlarını temsil eden adlandırmalara değinerek ve dönemin motiflerini çizer gibi okuyucuda geleneksellik hissiyatı uyandırarak  doğu ve batı kültürlerini politik bir bilimkurgu hikâyesinde buluşturuyor. 

“Cinsler arasındaki ilişkilerin feminist bir alegorisi. Baştan sona beklenmedik olanın cazibesiyle, kendi anlatısının ve görsel icatlarının hızına teslim olmuş bir imgelemin keşifleriyle dolu.” 

Yorum Yap

       

Yorumlar