Orhan Kemal'in Sinemaya Uyarlanmış Eserleri!

orhan-kemalin-sinemaya-uyarlanmis-eserleri
  • Şiir
  • 6.4.2018 16:45:39
  • 0 Yorum
  • 307

Bugün sizlere edebiyatının  çok kıymetli yazarlarından biri olan Orhan Kemal'in sinemaya uyarlanmış eserlerinden söz edeceğiz.
1. El Kızı
Yönetmen: Nejat Saydam, Oyuncular: Türkan Şoray, Ekrem Bora, Cahide Sonku, Suzan Avcı, Çolpan İlhan
Yapım Yılı: 1966

El Kızı romanı, 1960 yılında yayımlanmıştır, kısa sürede başka dillere çevrilmiştir. Eserlerinde toplumun giderek kötüleşmesi ve aile kavramının oldukça dağınık olduğunu ele almış bu sinemada ise gelin-kaynana çatışmasından dolayı bir yuvanın bozuması konu edinilmiştir.

2. Vukuat Var


Yönetmen: Nejat Saydam, Oyuncular: Türkan Şoray, Kartal Tibet
Yapım Yılı: 1972

 

Orhan Kemal bir sel roman yazmak istemiştir. Genelde anadoluya has bir durum olan tarım,toprak ,işçilik yoksulluk gibi konulardan bahsetmeye çalışmıştır.

Fikret Otyam’a yazdığı bir mektubunda bu romana başladığını haber vermiştir: “93 romanına başladım diyebilirim. Şayet senaryolardan fırsat bulabilirsem şimdilik iyi gidiyor.”
Vukuat Var, ilkin 1954 yılında Dünya Gazetesi’nde tefrika edilmiştir. Güllü ile Kemal’in aşkı etrafında, toprak ağaları ve köylü ilişkisinden cesurca söz eden romana karşı çıkanlar olmuştur. Hatta Adana’da roman karşıtı gösteriler bile düzenlenmiş, romanın gazetede tefrika edilmesine son verilmesi istenmiştir.

3. Sokaklardan Bir Kız


Yönetmen: Nejat Saydam, Oyuncular: Hülya Koçyiğit, Aliye Rona, Ahmet Arkan, Orçun Sonat
Yapım Yılı: 1974

 

Sokaklardan Bir Kız, 1968 yılında yayımlanmıştır.  Yalın ve akıcı bir anlatı olan romanda konu yine bireyin bozuk toplumsal düzende kötü yola düşmeden varolabilme mücadelesidir. Annesi bir bar kadını olan Nuran’ın, annesi gibi olmamak için karşısına çıkan bütün olumsuzluklara direnmesini konu edinir. Çekilen filmde tam anlamıyla roman yansıtılmamıştır diyebilirz çünkü bazı konularda romanın amacının dışana çıkılmış ve yine bağımısz sahneler çekilmeye çalışılmıştır.

 

Sinem Özdemir

Yorum Yap

       

Yorumlar