Oğuz Atay'ın Sözlerinden Seçmeler!

oguz-atayin-sozlerinden-secmeler
  • Şiir
  • 27.4.2018 15:21:12
  • 0 Yorum
  • 1057

Yazdığı ve kaleme almış olduğu bir çok romanıyla adeta hafızalarımıza kazınan edebiyatçımız da bunları yapabilemak adına bir çok roman yazmış ve bunlar içerisinde barındırmış olduğu sözlerini ekleyerek her konuda başarı sağlayabilecek hale gelebilecek bir ortamı da kendinde bulabileceğini de anlatmış olduğunu da teşvik etmeye de başlayabiliyor.Sırf bu açıdan dahi düşündüğünüz anda ise ortaya çıkabilecek her türlü duruma ve edebi yönüyle düşündüğünüz zaman eserlerine saygınız artmaya başlıyor diyebiliriz.Bu yüzdndir ki sanatçımız bizlere her açıdan kolaylık sağlayabilecek hale gelebildğini de ortaya koayarak bir çok açıdan da nasıl davracağını kanıtlayabiliyor.Bugün sizlere sanatçımızın bir çok romanından bazı sözlerini de alıntı yapacağız.


“Beklenmedik bir zamanda.Beklenmedik hiçbir şey olmaz. Hiçbir zaman beklenmedik bir olayla karşılaşmaz insan. Olaylara rastlamak için yolunu sen değiştirdin. Karşı kaldırıma geçtin.” (Tutunamayanlar)

“Ben bir noktaysam… odanın ortasında durdu. Şu anda odanın köşegenlerinin kesim noktasında bulunuyorum. Bütün köşelere sesleniyorum: içinizden birinde kalmış bir tutunamayan var mı?” (Tutunamayanlar)

“Bir gün bütün değer yargıları değişecek ve yargılananlar yargıç, eziyet edenler de suçlu sandalyesine oturacaklardır ve onlar o kadar utanacaklar, o kadar utanacaklardır ki utançlarının ve suçlarının ağırlığı yüzünden ayağa kalkamayacaklardır.” (Tutunamayanlar)

“Beni anlamalısın. Çünkü ben kitap değilim, çünkü ben öldükten sonra kimse beni okuyamaz, yaşarken anlaşılmaya mecburum.” (Tehlikeli Oyunlar)

“Bazı insanlar bazı şeyleri hayatlarıyla değil, ölümleriyle ortaya koymak durumundadır. Bu bir çeşit alın yazısıdır. Bu alın yazısı da başkaları tarafından okunamazsa hem ölünür ve hem de dünya bu ölümün anlamını bilmez; bu da bir alın yazısıdır ve en acıklı olanıdır. Bir alın yazısı da ölümün anlamını bilerek, ona bu anlamı vermesini beceremeden ölmektir ki, bazı müelliflere göre bu durum daha acıklıdır.” (Tehlikeli Oyunlar)

Sizlerde bu sözlerde ilham alarak kendinize en güzel yolu çizebilmeyi de istemelisiniz...

Sinem Özdemir

Yorum Yap

       

Yorumlar